شاید بسیاری از منتقدان و بینندگان سریال «نرگس» به دلیل حضور مرحومه پوپک گلدره در نقش «نرگس»، هیچ گاه نخواسته یا نتوانستند این سریال را آن طور که باید نقد کرده و اسیر احساسات شدند
اما زمانی که پوپک گلدره رفت و سریال «نرگس» کم کم با حضور «ستاره اسکندری» شناخته شد، کم کم اشتباهات بزرگ کارگردان و نویسنده و ... عیان شد. بنابراین، در این جا بر آنم، تنها به بخش کوچکی از انبوه مشکلات این سریال اشاره کنیم.

میتوان روی تمام کلیشه ها و باورهای جامعه خط بطلان کشید. چرا نمیشه بدون داشتن یک ذره عقل و سواد و هنر و استعداد و خوشگلی ، یه پسر پولدار و خوشگل و خوش تیپ را تور زد؟!!...            به دلیل حجم زیاد این پست بقیه را در ادامه مطلی بخوانیدواقعیتهای تلخ اجتماعی مثل فقر رو به صورت کاملا ملموس و باور پذیر به تصویر کشیده!....

آخرین ، پیچیده ترین و ناشناخته ترین روشهای روانشناسی رو آموزش داده!...

این سریال نقاط قوت بسیاری داره!... مثلا ریتم تندش روی هرچی فیلم اکشن است رو کم کرده و اتفاقات فیلم ، خیلی فوری و در عرض بیست قسمت به نتیجه میرسد...!

تعلیمات اجتماعی این سریال اونقدر جذاب و لطیف است که نمیشه از دیدنش چشم پوشید!...

یک دختر جوان مدافع همه افراد ، عقل کُل و بزرگتر فامیل خواهد بود

این سریال ارزش و جایگاه واقعی روابط خانوادگی و احترام و ارزش قائل شدن برای همسر را به همگان نشون داده!...


و اما نکته ها :

0 چرا نوزاد متولد شده نسرین، به جای آن که چند روزه و حتی چند ماهه به نظر بیاید، بیش از یک ساله به نظر می آید؟

0 چرا تمامی شخصیت های فیلم به نوعی مشغول کار تجسس و فضولی در کار دیگران هستند؟

0 چرا حس ششم همه بازیگرها به خوبی کار می کند و به راحتی می توانند موضوعات مختلف را حدس بزنند گرچه جای شکرش باقی است اگر این همه حدس درست زده نمی شد احتمالا سریال به جای 90 قسمت در 400 قسمت ساخته می شد.

0 چرا در این سریال نرگس و نسرین همیشه یا نماز می خوانند، یا خواب هستند و یا در حال خوابیدن و خواب دیدن و شوکت به همراه خانواده همیشه در حال صرف غذا

0 در دهها صحنه ، نرگس در سجاده نماز ، در حال فکر کردن و تسبیح گرداندن است اما هیچ اتفاق بخصوصی به غیر کش دار شدن سریال نمی افتد.

0 جریان رآکتور هسته ای و منبری که دوست آقای سعیدی در رابطه با محسنات انرژی هسته ای و پیشرفت مشرق زمین دارد ، در وسط این سریال چه صیغه ای است.

0 چرا آنقدر خروج بهروز از ایران و حضورش در کشور خارجی گنگ است و هیچ توضیحی در موردش داده نمی شود؟

0 چرا آقای سعیدی با وجود آنکه چند هفته ای است در زندان است، زمانی که به ملاقاتش می آیند، آنقدر تمیز است؟

0 چرا او هر روز در زندان با یک لباس زیبا حاضر می شود؟

0 چرا گریم مو و ریش هایش مانند روزهای قبل از زندان تمیز است، گویی همان لحظه در آرایشگاه بوده است؟

0 چرا امکانات آقای سعیدی در زندان آنقدر قابل تحسین است؟ کم مانده آقای سعیدی در وسط زندان موبایلش هم به صدا در آید و شروع به صحبت های عاشقانه با «نرگس» کند!

0 چرا سروانی که مسئول رسیدگی به پرونده است آنقدر رابطه صمیمی با وکیل آقای سعیدی دارد؟

0 چرا وکیل آقای سعیدی همه جا با او می رود؟

0 چرا شوكت بعد از گذشت حدود 8 ماه از ازدواج پسرش اطلاعی از میزان مهریه عروسش نداشته است؟

0 چرا آقای شوكت با آنهمه زیركی ، بلافاصله به فكر سقط جنین نسرین نشد؟

0 چرا همسر اول آقای شوکت به راحتی از مسئله زن دوم شوهرش می گذرد؟

0 چرا نرگس و بیشتر کاراکتر ها از طریق تلفن عمومی با خارج از کشور و یا موبایل تماس می گیرند؟

0 چرا خانواده های نسبتاً محروم جامعه که در «نرگس» حضور دارند، همیشه از تاکسی های دربستی استفاده می کنند و یا غذاهای حسابی میخورند؟

0 چرا در این سریال تمام موارد جرم و جنایت ، دروغگویی ، خیانت ، قتل و بی احترامی به پدر مادر به نمایش گذاشته شده است؟

0 چرا مسئولان یک بیمارستان، زنی را با وضعیت نامطلوب عمل جراحی می کنند بدون اینکه به پلیس خبر بدهند و همچنین پزشک بعد از آگاهی از فرار زن او را پیدا میکند و در خانه خود جای می دهد و جالب اینکه پرستار خیلی خیلی خیّر ، نوزاد را از بیمارستان به خانه پزشک می برد؟

0 چرا همه آدم ها در این فیلم یا شر مطلقند یا خیر مطلق؟

0 چرا زمانی که نسرین از بیمارستان فرار کرد، با 2 عدد چمدان در حال دویدن در جاده دیده می شد!

0 چرا کسی که طلاق گرفته و مهریه اش را هم تا آخر گرفته ( همسر سابق آقای سعیدی) دنبال کارش نمی رود و همچنان بدنبال شوهر سابقش است؟

0 چرا آقای سعیدی همسرش را با پرداخت مهریه کامل طلاق داده، از طریق قانون در مقابل مزاحمت های وی نمی ایستد؟

0 چرا نرگس یا کارگردان! از مغازه الکتریکی محله ، خواهش نمی کند که یک درب باز کن روی خانه نصب کند تا حداقل 10 قسمت از این سریال کمتر شود و اینقدر گروه فیلمبرداری و بازیگران را به زحمت نیاندازد و برای باز کردن درب خانه 100 متر راه نروند و بیننده را هم زجرکش نکنند!

و صدها چرای دیگر

حال به نظر شما «نرگس» متعلق به ژانر خانوادگی است یا یک طنز ناخواسته اعصاب خرد کن؟ فاجعه ای که تا این لحظه 2700 دقیقه از وقت و فرصت مردم ایران را گرفته و تا مرز 4050 دقیقه نیز پیش خواهد رفت در حالیکه به ازای هر دقیقه این فیلم ، صدها هزار تومان از جیب مالیات دهندگان ایرانی هزینه شده است.

تنها چیزی که در این سریال مسلم است آن است که داستان خیلی جالب «نرگس»، با خوبی و خوشی به پایان می رسد و همه به آرزوهای رنگین خود می رسند...

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 مهر 1385    | توسط: محمدرضا (سردبیر)    | طبقه بندی: جالب،     | نظرات()